Ana sayfa » Genel » Instagram Karanlık Mod Nasıl Aktif Edilir? İOS ve Android
Instagram Karanlık Mod

Instagram Karanlık Mod Nasıl Aktif Edilir? İOS ve Android

Instagram karanlık mod özelliğiyle uzun süredir isteyen kullanıcılarının aktif bir şekilde kullanmasına izin verdi. Tabi bu özelliği kullanmak için öncelikle telefonunuzun buna uygun olması gerekiyor. Android ve İOS işletimine sahip olan telefonlar için belirli bir sürümün üzerinde kullanılması gerekiyor.

Android Pie (9.0) sürümünün üzerinde olması gerekirken, İOS 13.00 sürümünün üzerinde olması isteniyor. Bu güncellemelere sahip telefonlarınız varsa sizde popüler paylaşım platformu olan Instagram’ı karanlık mod özelliğiyle kullanmanız gerekiyor. Tabi sadece bu özelliğin olması yeterli olmuyor. Bu özelliği kullanabilme için telefonunuzun özelliğine göre yapmanız gereken, aktif olması gereken bazı güncellemeler bulunmaktadır. Bunları yaparak sizde bu özelliği açabilirsiniz.

Android Cihazlarda Instagram Karanlık Mod Nasıl Kullanılır?

Android işletim sistemine sahip bir telefonunuz varsa ve telefonunuz Android PİE 9.0 sürümünün üzerindeyse bu özelliği kullanmanız mümkündür. Bunu kullanmak için yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır.

 • Google Play Store içinde bulunan “Uygulamaların ve Oyunlarım” isimli menüde Instagram’a bularak dokunmalısınız.
 • Ardından yapmanız gereken beta sürümü üzerinde gelen “Katıl” butonuna dokunup, 20 dakika kadar beklemeniz gerekiyor.
 • Bu sürenin ardından tekrardan “uygulamaların ve oyunlarım” yazan menüye gidip, gene aynı uygulamayı bulmalısınız.
 • Bunu yaptığınızda uygulamaya güncelleme geldiğini göreceksiniz. Buna “Yükle” diyerek karanlık moda uygun olan sürümü indirmeniz gerekiyor.
 • Bu işlem ile birlikte Instagram artık telefonunuzda bulunan Android karanlık moda uygun bir hale gelmiştir.
 • Bu özelliği aktif hale getirmek için telefonun Ayarlar bölümüne gidip arama kısmına “Gece Modu” veya “Karanlık Mod” yazıp aktif hale getirerek uygulamayı karanlık mod olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.
Instagram Karanlık Mod Aktif Etme

İOS Cihazlarda Instagram Karanlık Mod Nasıl Kullanılır?

İOS cihazlarda Instagram karanlık mod özelliğini aktif bir şekilde kullanabilmek için yapılması gereken bazı detaylar vardır. Bunları kullanmak için yapılması gereken işlemler Android cihazlara olduğu gibi karmaşık değildir. Şimdi en az İOS 13.0 sürümü yüklü olan telefonlar için yapılması gerekenleri aktaralım.

 • İOS 13.0 sürümü veya daha yeni bir sürüme sahip olanlar bu özelliği kullanabilirler.
 • Telefonunuzdan ayarlar menüsüne gitmelisiniz,
 • Ekran ve parlaklık seçeneğine dokunmalısınız,
 • Karşınıza çıkacak olan menüde Koyu Mod seçeneğini işaretlemelisiniz,
 • Bunu yaptıktan sonra Instagram’ı açmalısınız,
 • Bu noktadan sonra uygulamada Karanlık Mod özelliğinin keyfini çıkarmak geriye kalıyor.
BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Instagram Takipçi Nasıl Arttırılır?

Uygulamada bu modu kullanmak sizi sıkıyorsa yapmanız gereken aynı işlemleri tekrar yaparak Açık Modu aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bu noktada tema ayarlarını da doğru şekilde yapmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.

Instagram Karanlık Mod Nedir?

Instagram karanlık mod, uygulamanın arka planında renklerin gözü yormayan koyu renkler yada siyah renk olarak gözükmesidir.

Ne İşe Yarar?

Instagram karanlık mod koyu renklerden oluşmasından dolayı, telefonunuzun parlaklık ayarı ile oynamadan, gözü yormayan bir deneyim sunmaktadır.

Nasıl Kullanılır?

Özelliği kullanabilmek için Android bir cihaza sahip olmanız gerekmektedir. Uygulamanın ayarlar seçeneğine giderek, karanlık modu aktif veya pasif edebilirsiniz.

[Toplam: Ortalama: ]

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir